Поиск по этому блогу

РОЗПОВІДАЮТЬ ДОКУМЕНТИ.
Провідним видавництвом 20-х рр. ХХ ст. стало Державне видавництво України (ДВУ), попередником якого було Всеукраїнське державне видавництво. В округах Сумщини працювали відділення ДВУ та його філії в Конотопі, Ромнах, Сумах. 
Сумська агенція ДВУ містилася в Будинку профспілок по вул. Шевченка. У 1923 р. агенції належали три кімнати, одна – зайнята під книжковий магазин, інші – під контору та паперову торгівлю. Облік майна провадився на картках. І, як зазначають документи, книги оцінювалися в золоті та продавалися за офіційним курсом. Вартість книг, призначених для продажу, на чеках позначалася в радянських грошових знаках та в золоті. Штат співробітників налічував 6 осіб.
На момент ревізії у грудні 1923-го головним недоліком роботи агенції були записи в касовій книзі, які велися олівцем, а потім переписувалися чорнилами. У деяких записах червоними чорнилами вносилися правки. Чекових книжок про прибутки та витрати не велося. Замість прибуткових ордерів використовувалися різні службові записки, на яких касир не ставив підпис про прийняття та видачу певних грошових сум. Підписів одержувачів грошей також не було виявлено. Перевірити кому, скільки і за яким курсом було видано гроші виявилося неможливим. Звісно, що невпорядкованість облікової документації призводила до прихованих доходів та спекуляції.
Грошові перебіги в агенції були незначними. Знижки складали середньому 5–8 відсотків. Агенція згідно угоди постачала окрвиконком підручниками за 30 відсотковою знижкою, а іншими виданнями – 25 відсотковою. Філія виконала план за I квартал 1927 року на 62,5 відсотка. Участь контрагентів у торзі – 6 відсотків. Переказ готівки до Правління було виконано лише в розмірі 25 відсотків. За чотири роки роботи агенція перетворилася в філію ДВУ. Штат працівників збільшився до 8 осіб.
Серед недоліків роботи філії зазначалося: «Периферія організаційно не охоплена. З моменту ліквідації власних контрагентів, що розтратили велику суму грошей, філія не має інших форм роботи на периферії, як тільки через слабку мережу кіосків т-ва „Геть неписемність”». І далі: «Філія має багацько літератури старих видань, що наближаються до макулатури. Крім того, тому що полиці в книгарні не пристосовані для книжок, багато літератури зіпсовано».
Сумська агенція ДВУ мала конкурентів: в місті більш успішно працювали магазини газети «Плуг и молот», контрагентства «Пролетарий», місцевої філії «Книгоспілки» та Сумської райспілки. При окрвиконкомі працював книжковий склад, який забезпечував підручниками всі навчальні заклади Сумської округи. 




Комментариев нет:

Отправить комментарий