Поиск по этому блогу

вторник, 29 ноября 2016 г.

ЦІКАВИЙ ФАКТ.
18 січня 1904 р. було прийнято документ, який мав назву: «Правила щодо книжкових складів при нижчих навчальних закладах відомства Міністерства народної освіти». У ньому, зокрема, зазначалося, що книжкові склади при нижчих навчальних закладах відомства Міністерства народної освіти «відкриваються виключно для продажу таких книг і видань, які призначені для використання у нижчих навчальних закладах та для народного читання». Вони можуть бути засновані навчальними та іншими відомствами, земствами, суспільними управліннями, попечительствами про народну тверезість, приватними товариствами та окремими особами. Утримання їх покладається на рахунок засновників. Відкриття таких книжкових складів відбувається з дозволу місцевого губернатора, за клопотанням повітових училищних рад (при початкових училищах) та директорів народних училищ.
Книжкові склади при нижчих навчальних закладах відомства Міністерства народної освіти звільнялися від промислових податків та виборки торгівельних документів. Завідуючими складами призначалися (за їх згодою) особи, які викладали в навчальних закладах. Вони мали право на певні винагороди. Частіш за все, у навчальному закладі книжковим складом та народною бібліотекою завідувала одна і та ж людина.
Кожен такий книжковий склад вів списки надходжень з позначкою повної назви книги та видання а також місця друкування, року, прізвища, імені автора або видавця.
Продаж книг здійснювався у позакласний час, при чому порядок ведення справ на складі затверджувався його засновником за згодою з завідуючим. Нагляд за книжковими складами було покладено на директорів та інспекторів народних училищ. Губернатори мали право здійснювати загальну ревізію складів, або закривати їх за потреби. Інспектори народних училищ щорічно звітували про кількість та загальну вартість книг та видань, відпущених зі складу протягом року.
У 1910 р. в Російській імперії існувало 34 губернських земства та 359 земств повітових, загалом 393 земства, але далеко не всі мали книжкові склади. За відомостями 1905 року земських книжкових складів в імперії всього було 142 (32 губернських та 110 повітових), таким чином, 251 земство їх зовсім не мало. У такому разі постачання книгами шкіл та бібліотек коштувало земствам на 10 відсотків дорожче.
Книжковий склад в Охтирському повіті функціонував шість років з 1894 до 1900 року. У Лебедині відділення книжкового складу було відкрито згідно з постановою Лебединського повітового зібрання від 20 лютого 1894 р.
У 1903 р. було відкрито книжковий склад Роменського повітового земства. Загалом книжковим складом та його відділеннями обслуговувалось у 1910 р. 66 народних училищ та 5 міністерських училищ, поповнено фонди  35 публічних шкільних бібліотек та бібліотек-читалень. При книжковому складі працювала безкоштовна бібліотека, якою користувались 150-160 осіб, головним чином викладачі.
Обіг складу навчальних посібників, тобто витрати Сумського земства на придбання навчальних посібників для шкіл на початку ХХ століття коливався в межах від 8 до 10 тис. руб. на рік.




Комментариев нет:

Отправить комментарий