Поиск по этому блогу

ПРИВАТНІ БІБЛІОТЕКИ СУМЩИНИ.
Продовжуємо розповідати про приватні книгозбірні Сумщини.
11. МАРКЕВИЧА А. Я. БІБЛІОТЕКА. Належала Маркевичу Андрію Яковичу (батько укр. історика М. А. Маркевича). Велика багатогранна бібліотека, яка дісталася йому у спадщину від батька Я. Марковича (1696 – 1770). Цю бібліотеку він значно розширив своїми придбаннями в кінці 18 – на поч. 19 ст. Придбав бібліотеку рос. поета І. Богдановича (за іншими даними, цю книгозбірню купив, за порадою І. Котляревського, уже син Микола). Тут було 400 томів. Серед цієї збірки була й рукописна книга «Келейний летописец св. Димитрия Ростовского Чудотворца», переклад з Арістотеля. А перебуваючи в Полтаві, дістав від І. Котляревського його «Енеїду». Придбав також рукописи митрополита Київського Самуїла Миславського та багато інших цінних рукописів. Уся цінна бібліотека й архів перейшли у спадщину його сина Миколи Маркевича.
12. МАРКЕВИЧА М. А. БІБЛІОТЕКА. Належала відомому укр. історику й письменнику Маркевичу Миколі Андрійовичу (1804 – 1860). Ця бібліотека дісталася йому у спадщину від діда Якова Марковича та батька Андрія Маркевича, які обидва активно збирали книги. Вона містилася в Турівці, родовому маєтку Маркевичів. Він значно поповнив бібліотеку, зокрема петербурзькими
придбаннями, де подовгу жив. Цю книгозбірню високо оцінювали О. Лазаревський, М. Максимович, О. Бодянський. Останні два хотіли придбати цінний його архів. У кінці 50-х років М. Маркевич захворів і, передчуваючи кончину, продав архів і, очевидно, частину бібліотеки бібліофілу І. Я. Лукашевичу.
Після смерті М. Маркевича (1860) його бібліотека перейшла у спадщину до дружини, яка в кінці 60-х років продала її К. В. Галаган (4339 томів) для Колегії Павла Галагана, де містилася до 1919, потім передана до ВБУ (тепер НБУВ), де перебуває й нині. Решта бібліотеки й архіву потрапили у с. Сварків (тепер с. Сваркове Глухівського р-ну Сумської обл.) до Миколи Парменовича Маркевича (загинули 1918 під час погромів). За свідченням книгознавця У. Іваска в бібліотеці М. Маркевича було 6 000 томів. Тут була представлена література історичного, філософського, статистичного, белетристичного та ін. змісту (укр., рос. та іноземними мовами).


Комментариев нет:

Отправить комментарий