Поиск по этому блогу

РОЗПОВІДАЮТЬ ДОКУМЕНТИ.
Видавнича діяльність родини Пашкових – цікава і малодосліджена сторінка нашої історії. У сучасній краєзнавчій літературі лише побіжно  згадуються окремі факти з її біографії.
Засновником видавничого дому Пашкових у Сумах був  Костянтин Михайлович Пашков – купець 2-ї гільдії, почесний громадянин м. Суми, який народився 4 березня 1848 р. у сім’ї  священика Михайла Мойсейовича  Пашкова.
Майбутній підприємець отримав домашнє виховання. До купецької гільдії був зарахований 28 лютого 1876 року. Завдяки копіткій праці  набув великої власності. У 1905 р. Пашкови мали у місті Суми 5 маєткових місць:  1 кам’яний, 3 змішаних та 2 дерев’яних будинки, земельну ділянку у 20 десятин, шкіряний завод, кравецький цех, крамниці, друкарню.
Костянтин Михайлович Пашков, гласний Сумської міської думи (1881-1907), активно займався громадською роботою: був членом комісій з побудови крамниць на Козацькому валу (1883), з розкладу орендної плати між власниками міських кам’яних крамниць на торгівельній площі (1893), з огляду місцевості між Новомістенським і Харківськими мостами (1900), кандидатом у члени ревізійної комісії з перевірки звіту Сумського міського громадського банку (1885-1896). У 1900-х роках обирався  від земства до повітового податкового присутствія для розкладу гільдійського додаткового збору, був кандидатом  у члени  податкового присутствія з промислових податків. До речі, дядько Костянтина Михайловича, Єлисей Мойсейович, також був гласним  міської думи  у 1865 р.
Відзначився К.М.Пашков і на ниві благодійництва. Був членом попечительської ради Сумської жіночої гімназії (1891-1893),  брав участь у розгляді та обговоренні проекту статуту товариства попечительства про бідних у Сумах (1893).
У січні 1891  був обраний на посаду Сумського купецького старости. У березні 1902 нагороджений срібною медаллю “За сумлінність” зі свідоцтвом Харківської рахункової палати.
6 грудня 1910 р. йому присвоєно звання потомственого почесного громадянина “за корисну діяльність та особливу працю".
Справу батька продовжили його семеро синів. Один з них, Іван Костянтинович Пашков, у 1914  був гласним Сумської міської думи.  Другий, Павло Костянтинович, з 1905 завідував друкарнею, з 1913, після смерті батька, був її співвласником (одним з чотирьох спадкоємців).

Детальніше у публікації: Подоляка Н. Родина Пашкових в історії видавничої справи Сумщини / Н. Подоляка // Сумська старовина. – 2004. – № XIII – XIV. – С. 113 – 116.

P.S. За архівними документами досліджено родовід родини Пашкових. Макет книги "Купецький староста Пашков та його рід" потребує фінансової підтримки. Якщо хтось може допомогти - пишіть на E-mail: nadechda_sum@mail.ru

Розповідають документи

№ 824 13 апреля 1877 г.
Его Сиятельству
Господину Харьковскому Губернатору,
Свиты Его Величества,
Генерал-майору и кавалеру
князю Дмитрию Николаевичу Кропоткину
Сумского 2 гильдии купца
Константина Михайловича Пашкова,
живущего в г. Сумах,
в доме Землякова
Прошение
Желая открыть в г. Сумах типографию, я имею честь покорнейше просить Ваше Сиятельство разрешить мне открытие оной, на что и выдать свидетельство, которое выслать через Сумское уездное Полицейское Управление. При сем представляю две марки 40 коп. достоинства, а другую на ответную бумагу.
Апреля 9 дня 1877 года
Сумской 2-й гильдии купец
Константин Михайлович Пашков

ДАХО, Ф.3, оп.268, спр.11, арк.18. Оригінал. Рукопис.

14 апреля 1877 г.

г. Сумскому Уездному исправнику

Сумской 2-й гильдии купец Константин Михайлович Пашков, проживающий в   г. Сумах в доме Землякова, обратился ко мне с прошением о дозволении ему открыть типографию в г. Сумах. Вследствие сего предписываю В.В.б представить мне сведения о благонадежности просителя Пашкова с своим замечанием о том насколько необходимо для г. Сум открытие его типографии в виду того обстоятельства, что там уже существует типография мещанина Радионова.

Губернатор                                                                                       /Подпись/
Прав. канц.                                                                                       /Подпись/

ДАХО, Ф.3, оп.268, спр.11, арк.19. Рукопис. Засвідчена копія.

№ 597                                                                 10 мая
Его Сиятельству
Господину Харьковскому Губернатору,
Свиты Его Величества,
Генерал-майору и кавалеру
князю Дмитрию Николаевичу Кропоткину

Сумского уездного исправника
Рапорт

Вследствие предписания Вашего Сиятельства, от 19 числа минувшего апреля за № 2208, имею честь донести, что Сумской 2-й гильдии купец Константин Пашков может считаться вполне благонадежным для содержания типографии, но принимая во внимание не значительный оборот существующей уже в г. Сумах типографии Радионова, в чем я удостоверился из приходорасходных книг его, мне кажется, что открытие другой типографии не представляет необходимости и разделение между двумя выручаемых доходов, может послужить к их несостоятельности.

Исправник                                                                                       /Подпись/
6 мая 1877 года
ДАХО, Ф.3, оп.268, спр.11, арк.23. Оригінал. Рукопис