Поиск по этому блогу

ПРИВАТНІ БІБЛІОТЕКИ СУМЩИНИ.  
Продовжуємо розповідати про приватні книгозбірні Сумщини.
18. ПОЛЕТИКИ В. Г. БІБЛІОТЕКА. Належала укр. історику та громадському діячеві Полетиці Василю Григоровичу (1765 – 1845). Формувалася в кінці 18 – 1-й пол. 19 ст. Містилася в його маєтку – с. Коровинцях (тепер Недригайлівського р-ну Сумської обл.). Він успадкував частину книг з бібліотеки свого батька Григорія Полетики. У основі його книгозбірні були книги з історії, природознавства, мистецтва, а також стародруки та цінні папери козацької старшини. Перед смертю фундатор написав заповіт своїм нащадкам, щоб вони берегли бібліотеку. Однак цей заповіт вони не виконали. Після смерті власника бібліотека перейшла у спадщину до його сина Василя, який служив у канцелярії М. Рєпіна. У 50-х роках він продав значну її частину М. Судієнку, зокрема літописи Граб’янки та Величка, а також папери козацької старшини. Пізніше все було продано з молотка, як і всі його маєтки. Основним винуватцем був другий його син.
19. ПОЛЕТИКИ Г. А. БІБЛІОТЕКА. Належала укр. письменнику, культурному та політ. діячеві Полетиці Григорію Андрійовичу (1723 – 1784). Започаткована ще в Петербурзі в 40-х роках 18 ст., де служив фундатор. Г. Полетика зібрав «несколько тысяч книг». Це була на той час одна з найбільших приватних бібліотек у Росії. Але під час пожежі будинку, де містилася книгозбірня (Васильєвський острів), вона майже вся згоріла (23.05.1771). Із вогню пощастило вихопити лише незначну частину, яка, за свідченням сина Василя, стосувалася «малороссийской истории». Серед врятованих раритетів були також літописи С. Величка і Г. Граб’янки. Після цього він зібрав другу бібліотеку, але меншу за обсягом. Вона потім перейшла у спадщину до його сина Василя, а потім до онуків, які її всю продали з молотка.
20. ПОЛЕТИКИ О. БІБЛІОТЕКА. Належала, очевидно, нащадку Василя Полетики і дісталася йому у спадщину. Про цю бібліотеку відомо лише те, що вона була продана О. Савичу, у складі книгозбірні якого в 1899 розпродана за безцінь у Києві.



Комментариев нет:

Отправить комментарий