Поиск по этому блогу

ПРИВАТНІ БІБЛІОТЕКИ СУМЩИНИ.
Продовжуємо розповідати про приватні книгозбірні Сумщини.
17. ПЕТРОВА Г. Т. БІБЛІОТЕКА. Належала відомому сумському краєзнавцю Геннадію Терентійовнчу Петрову.  Нараховувала біля 7 тисяч примірників, біля 700 з них передано
Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці. Серед книг рідкісні: «Стихотворения» В. Нарбута, «Цитаделі духа» О. Ольжича, «Под родным солнцем» І. Абрамова, «Природа и население Слободской Украины», «Описание Ахтырского Свято-Троицкого монастыря и иконы Божией Матери "Всех скорбящих радость", находящейся в монастыре...», «Роменская старина. Исторические, статистические и бытовые записки о городе Ромны и его обывателях от начала города до нашего времени...» І. Курилова, «Чернігів і північне Лівобережжя. Огляди, розвідки, матеріали» за ред. М. Грушевського, інші.
Більшу частину книг складають твори письменників-земляків та література про них, праці вчених Сумщини.
Багато книг з колекції стали бібліографічною рідкістю: «Антон Лосенко и русское искусство середины XVIII столетия» А. Л. Кагановича, «Кролевецький рушник» Є. С. Василевської, «Степан Йосипович Шкурат» В. Борщова і Т. Медведєва, «Роменський кобзар Євген Адамцевич» О. Правдюка, «Композитор П. І. Сениця. Нарис про життя і творчість», «К. О. Трутовський. Нарис про життя і творчість».
В бібліотеці Г. Т. Петрова с чимало книг з дарчими надписами від діячів літератури, мистецтва, науки. Зокрема, народного художника України М. Лисенка, вчених Л. Новиченка, П.Охріменка. А. Народницького, Ю. Ступака, В. Звагельського, краєзнавців Б. Ткаченка. В.Терлецького, поетів і письменників А. Гризуна. Ю. Царика. В. Скакуна, І. Корнющенка, М. Гриценка та ін.
Книги з позначкою «З бібліотеки Г. Петрова» відображені в читацьких каталогах і в більшості своїй знаходяться у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії Сумської ДОУНБ.


Линник О. К.
Головний бібліограф відділу краєзнавчої літератури і бібліографії Сумської ДОУНБ

З БІБЛІОТЕКИ Г. Т. ПЕТРОВА

Відомий сумський краєзнавець Геннадій Терентійович Петров вважав, що жити без книги – це, взагалі, на світі не жити.
Його власна бібліотека нараховувала біля 7 тисяч примірників. Літературознавство, історія, філософія, мистецтвознавство, краєзнавство – він до всього мав жагучий інтерес. Якби скласти каталог його бібліотеки, ми б мали наочне у явлення про інтелектуальний і духовний рівень її власника.
Частину краєзнавчого фонду власної бібліотеки, біля 700 примірників, Геннадій Терентійовнч заповів Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці.
Г. Петров був найактивнішим читачем і добрим другом нашої бібліотеки, доповідачем на літературних вечорах і зустрічах, цікавим співрозмовником. Ще за життя він подарував нашій бібліотеці чимало книг, серед них такі рідкісні, як «Стихотворения» В. Нарбута, «Цитаделі духа» О. Ольжича зі своїм напутнім словом «Хай живе в наших серцях дух Олега Ольжича – і тоді ми вічні».
Більшу частину заповіданих бібліотеці книг складають твори письменників-земляків та література про них, праці вчених нашого краю. Серед раритетів – праця шосткинського краєзнавця Івана Абрамова «Под родным солнцем» (Спб., 1914), «Природа и население Слободской Украины» (Спб., 1918). «Описание Ахтырского Свято-Троицкого монастыря и иконы Божией Матери "Всех скорбящих радость", находящейся в монастыре...» (Одеса, 1907), «Роменская старина. Исторические, статистические и бытовые записки о городе Ромны и его обывателях от начала города до нашего времени...» І. Курилова (Ромни, 1897), «Чернігів і північне Лівобережжя. Огляди, розвідки, матеріали» під ред. М. Грушевського (К., 1928), Білецький О., Мамонтов Я. «Український театр. Частина 2» (1941).
Багато книг з колекції давно стали бібліографічною рідкістю: «Антон Лосенко и русское искусство середины XVIII столетия» А. Л. Кагановича, «Кролевецький рушник» Є. С. Василевської, «Степан Йосипович Шкурат» В. Борщова і Т. Медведєва, «Роменський кобзар Євген Адамцевич» О. Правдюка, «Композитор П. І. Сениця. Нарис про життя і творчість», «К. О. Трутовський. Нарис про життя і творчість».
В бібліотеці Г. Т. Петрова с чимало книг з дарчими надписами від діячів літератури, мистецтва, науки нашого краю. Вони навічно закарбували ввічливе до Г. Петрова відношення і пошану.
Дарчі надписи містять книги народного художника України М. Лисенка, вчених Л. Новиченка, П. Охріменка. А. Народницького, Ю. Ступака, В. Звагельського, краєзнавців Б. Ткаченка. В.Терлецького, поетів і письменників А. Гризуна. Ю. Царика. В. Скакуна, І. Корнющенка, М. Гриценка та ін.
Всі заповідані нам книги з позначкою «З бібліотеки Г. Петрова» відображені в читацьких каталогах і в більшості своїй знаходяться у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії.
Книги з бібліотеки Г. Петрова користуються попитом у науковців, краєзнавців і у пересічних читачів. Так, праці вчених-земляків літературознавців П. М. Попова, А. М. Шамрая, дослідника Ефіопії О. К. Булатовича, книги про історика М. Ф. Берлинського. фізика А. Ф. Іоффе та ін. були використані авторським колективом у роботі над енциклопедичним довідником «Сумщина в іменах». Уточнювати факти з історії міст і сіл краю нашим користувачам допомагають колись дбайливо придбані Г Петровим рідкісні видання «Українська PCP: Адміністративно-територіальний поділ на 1 вересня 1946 року», «Харьковский календарь на 1899 год», незмінною і безцінною є книга «Изображения людей знаменитых или чем-нибудь замечательных, принадлежащих по рождению или заслугам Малороссии» (1844).
Треба відзначити, що не менш популярними і авторитетними у наших читачів є власні публікації самого Г. Т. Петрова в галузі і літературного і мистецького, і історичного краєзнавства. Ім’я краєзнавця Г. Петрова займає чільне місце у довідниках «Сумщина в іменах» і «Краєзнавці України. Сучасні дослідники рідного краю».














Комментариев нет:

Отправить комментарий