Поиск по этому блогу

ПРИВАТНІ БІБЛІОТЕКИ СУМЩИНИ. 
Продовжуємо розповідати про приватні книгозбірні Сумщини.
13. МАРКОВИЧА І. А. БІБЛІОТЕКА. Належала укр. поміщику  Марковичу Івану Андрійовичу. Формувалася у 18 ст. Він мав невелику, але дуже цінну бібліотеку й архів. Купив цінні папери Преображенського монастиря в Глухові, а також бібліотеку доктора Блюма, з чудовими іноземними виданнями.
14. МАРКОВИЧА М. П. БІБЛІОТЕКА. Належала укр. поміщику Марковичу Миколі Парменовичу, яка формувалася у с. Сварків (тепер с. Сваркове Глухівського р-ну сумської обл.). Основу бібліотеки становила третя частина книгозбірні укр. історика М. Маркевича, яка після смерті останнього перейшла до нього в спадок. Цілком можливо, що бібліотека поповнювалася новими придбаннями М. П. Марковича. На поч. 1918 його бібліотека разом з архівом загинули під час погрому маєтку.
15. МАРКОВИЧА Я. А. БІБЛІОТЕКА. Належала генеральному підскарбію, мемуаристу, бібліофілу, автору «Дневных записок» (видані 1859) Марковичу Якову Андрійовичу (1696 – 1770). Містилася у с. Сварків (тепер с. Сваркове Глухівського р-ну Сумської обл.). У 1725 її фонд становив 200 томів. На ті часи це одна з кращих приватних бібліотек в Україні. Тут були книги з богослов’я, історії, природознавства та мовознавства. Джерелом для дослідження цієї книгозбірні служать «Дневные записки» Я. Марковича. Книги він купував у рос. книгарнях і в Україні, а також за кордоном (в Данцігу). Цікавився реєстром інших бібліотек. З 1740-х років постійно передплачував французькі, російські та німецькі газети й журнали, листувався з відомими ученими й бібліофілами (наприклад, з Т. Прокоповичем), обмінювався книгами. Мав «Історію Карла XII» Вольтера та ін. Цінні видання. У 1719 фонд книгозбірні уже становив 340 томів. Склав каталог своєї бібліотеки. Після смерті фундатора вона дісталася спочатку синові Пармену, а потім онуку Миколі.



Комментариев нет:

Отправить комментарий