Поиск по этому блогу

РОЗПОВІДАЮТЬ ДОКУМЕНТИ. 
З історії Сумського обласного видавництва «Більшовицька зброя».
Сумську область засновано у січні 1939 року. До того часу (принаймні у 1935) в Сумах вже видавалася районна газета «Більшовицька зброя». 20 вересня 1935 року заступник голови ЦВК СРСР Г. І. Петровський приймав у Кремлі екскурсію робсількорів Сумського району, організовану газетою. До делегації входили кращі робітничі та колгоспні кореспонденти, що проходили при газеті двомісячні курси робсількорів.
З 1939 року газета стає органом Сумського обкому КП(б)У. Тоді у місті виходили дві обласних газети: «Більшовицька зброя» та «Більшовицька молодь». Можна припустити: оскільки головним напрямком роботи видавництва був випуск газети, то і редакція, і друкарня, і видавництво працювали в одному приміщенні й від того отримали єдину назву. У картотеці місцевих видань Сумської державної обласної універсальної наукової бібліотеки є каталожна картка, яка містить бібліографічний запис на книгу «Соціалістична Сумщина», що вийшла у видавництві «Більшовицька зброя» у 1939 році. Щодо газети, то вона з жовтня 1941 виходила як орган підпільного обкому партії. На початок 1943 р. частина області знаходилася в радянській зоні, і тому в с. Миропіллі розташувалася обласна друкарня і редакція газети «Більшовицька зброя».
У фонді Сумської державної обласної універсальної наукової бібліотеки знаходимо й видання першого тому «Наукових записок» Сумського державного педагогічного інституту (нині Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка), датованих 1941 роком. На звороті титулу чітко позначено «Друкарня в-ва «Б.З». Отже, видавництво у 1939 – 1941 роках вже існувало. Остаточно з’ясувати дату заснування важко, адже чіткого розмежування повноважень редакції газети та видавництва на той час не було.
З 1 жовтня 1948 року видавництво стало обласним газетним, яке у 1955 році об’єдналося з відділом поліграфії та видавництв облуправління культури (яке на той час складалося із 63-х підприємств, в т. ч. однієї обласної друкарні, двох міських, 28 районних, 31 районної та міської редакції).
У 1964 році було створене обласне управління по пресі. З 1969 – редакційно-видавничий відділ облполіграфвидаву. Працював він з дещо обмеженими правами. Це стосувалось видавництва художніх книг а також обсягів книжкових видань. 18 вересня 1972 року управління по пресі виконкому обласної Ради депутатів трудящих перетворено в управління у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі. У 1989 році редакційно-видавничий відділ облполіграфвидаву одержав право випускати художню літературу. Щорічно виходило близько 300 найменувань друкованої продукції. З 1990 року він отримав назву «Видавництво „Слобожанщина”». З 2009 року ліквідовано.




Архівний документ свідчить.
Объяснительная записка к годовому отчету
«О работе Сумского областного издательства “Більшовицька зброя”» за 1947 год.

Областное газетное издательство «Більшовицька зброя» в своей работе за 1947 год исходило из решений Центрального Комитета партии, директивных указаний Управления по делам полиграфии и издательства при Совете Министров УССР и непосредственных указаний и руководства со стороны облполиграфуправления.
В 1947 году вся работа была направлена на улучшение качества издаваемых изданий, на своевременный выпуск областной газеты и снижение себестоимости на издания.
Кроме этого за 1947 год издательством было издано разных изделий в количестве 52 наименований общим тиражом около 500000 экземпляров, в т. ч. были изданы брошюры «Положение о выборах в местные Советы», «Указ Президиума Верховного Совета СССР о награждении передовиков сельского хозяйства», «Указ о награждении передовиков животноводства», биографии на кандидатов в депутаты, лозунги и другие […].

Держархів Сумської обл., ф. Р-3460, оп. 1, спр. 1, арк. 94-97. Оригінал. Друкований примірник.

Комментариев нет:

Отправить комментарий